Час роботи: пн - сб с 9:00-21:00, нд - за попереднім записом

Пародонтологія

Запис до лікаря
Wait, please...

Пародонтологія — це розділ стоматології, який займається діагностикою, профілактикою та лікуванням захворювань ясен і тканин пародонту. До пародонтолога звертаються пацієнти із захворюваннями гінгівіту, пародонтиту та пародонтозу.

За статистикою близько 97% пацієнтів страждають від захворювань навколозубних тканин (пародонту) і лише 3% можуть похвалитися здоровими яснами. Як же потрапити в такий малий відсоток щасливчиків?

Найважливіше — це профілактика, раннє виявлення та усунення причин захворювання, а також дотримання необхідних і, на перший погляд, елементарних правил:

 • Регулярно відвідувати стоматолога (двічі на рік);
 • Проводити професійну гігієну порожнини рота (зняття зубних каменів і нальоту) кожні півроку;
 • Користуватися правильно підібраними (спеціально для Вас), індивідуальними засобами гігієни:
 • — Зубна паста;
 • — Зубна щітка;
 • — Ополіскувач для порожнини рота;
 • — Скребок для язика;
 • — Зубні йоржики, іригатор порожнини рота;

 

Техніка правильного чищення зубів

Використовувати зубну нитку (флосс) для очищення міжзубних проміжків;

Дотримуватися раціонального харчування і вести здоровий спосіб життя.

Важливо знати! Правильна і регулярна гігієна порожнини рота у здорових людей допомагає запобігти захворюванням пародонту, а при патології пародонту сприяє закріпленню результатів лікування і усунення рецидивів.

Захворювання пародонту, симптоми і лікування

Найпоширеніші симптоми:

 • кровоточивість ясен;
 • неприємний запах з рота;
 • поява виразок у ротовій порожнині;
 • утворення «кишень» між зубом і яснами;
 • рухливість зубів;
 • оголення шийок зубок, що призводить до появи чутливості і утворення клиновидного дефекту.

Всі ці симптоми дуже тривожні і вимагають негайного відвідування стоматолога, оскільки в запущеній формі ведуть до абсолютної втрати зубів.

Виходячи зі ступеня ураження тканин пародонта, розрізняють три найбільш поширених захворювання: гінгівіт, пародонтоз, пародонтит.

Гінгівіт — це запальний процес слизової оболонки ясен (межує з поверхнею зубів). Він може протікати з почервонінням і кровоточивістю ясен (катаральний), збільшенням ясна (гіпертрофічний), її зменшенням (атрофічний), утворенням виразок і їх омертвінням (виразковий).

Важливо: на цій стадії запальний процес ще можна зупинити.

Лікування гінгівіту

Після ретельного огляду, призначається курс лікування, який полягає у впливі на зубні бляшки (наліт), усунення факторів, що привертають шляхом проведення професійної гігієни порожнини рота (зняття зубного каменю і нальоту). В особливо складних випадках потрібне хірургічне втручання (кюретаж). Щоб зупинити запальний процес використовуються антибіотики, місцеві імуномодулятори. Також для усунення інфекції пародонтолог може призначити антибактеріальні засоби або протигрибковий препарат.

Пародонтоз — захворювання навколозубних тканин, яке характеризується незначною кількістю зубних відкладень, оголенням шийок зубів, появою клиновидних дефектів. Також спостерігається підвищена чутливість шийок зубів до холодного / гарячого, свербіж в яснах. На рухливість зубів пацієнти скаржаться вже при важкій стадії пародонтозу, коли корінь зуба оголений на 1/2 і більше.

Лікування пародонтозу

Важливо розуміти, що цей патологічний процес незворотній, тому лікування пародонтозу направлено головним чином на стабілізацію стану навколозубних тканин. Пацієнтам призначають засоби, які покращують кровообіг і регенераційні процеси в пародонті (масаж ясен, дарсонвалізацію і інші фізіотерапевтичні процедури).

Фізіотерапевтичні методи лікування підвищують постачання тканин пародонта поживними речовинами і киснем. Однак пріоритетним способом лікування є хірургічне втручання. Для регеніраціі тканин використовуються різноманітні матеріали — мембрани, підсадочні матеріали, клітинні культури (фібробласти, тромбоцитарний фактор росту, стовбурові клітини). Все разом істотно підвищує ефективність лікування. Але важливо розуміти, що терапія пародонту передбачає комплексне обстеження організму на предмет наявності захворювань серцево-судинної системи, атеросклерозу, вегетосудинної дистонії, оскільки вони можуть істотно впливати на розвиток пародонтозу.

Після того, як вдалося стабілізувати стан пародонту, пацієнтам пропонується обов’язкова диспансеризація, один — два рази на рік відвідування пародонтологічного кабінету. Дуже важливо дотримуватися цих приписів і строго дотримуватися гігієни порожнини рота, оскільки в іншому випадку всі зусилля будуть зведені нанівець і патологія пародонта буде посилюватися.

Пародонтит — це запалення опорного апарату зуба (пародонту), яке викликають відкладення бактеріальних нальотів (бляшок) на зубах і на яснах. Згодом цей наліт утворює зубний камінь, який наростає вглиб між яснами і зубом. Так виникають пародонтальні кишені, в яких безперешкодно розмножуються бактерії, тому що вони недосяжні для зубної щітки. Якщо вчасно не звернутися до пародонтолога, то починається атрофія пародонта і рухливість зубів.

Лікування пародонтиту

Лікар-пародонтолог робить повну діагностику тканин порожнини рота, складає пародонтологічну карту і схему лікування в залежності від стадії захворювання. Першочерговою є професійна чистка зубів: стоматолог ретельно видаляє зубний камінь (механічно або ультразвуком), полірує поверхню зуба з подальшою обробкою коронки і кореня зуба спеціальними щітками.

Далі йде протизапальна терапія (місцева і загальна), санація порожнини рота, підготовка під протезування, шинування (при рухливості 2-3 ступеня). У більш важких випадках застосовується хірургічний метод лікування під назвою кюретаж: лікар знімає відкладення за допомогою спеціальних гачків, екскаваторів, кюреток (закритий кюретаж), або, якщо потрібна операція, розрізає ясна (відкритий кюретаж). Завдання хірургічного методу — усунути пародонтальні кишені (наслідок розсмоктування кісткової тканини), для того щоб зуб знову знайшов стійкість. Також популярними методами лікування є вектор-терапія і лазеротерапія.

Гарні новини

Американські пародонтологи провели дослідження серед пацієнтів на важкій стадії пародонтиту. В ході експерименту було помічено, що поєднання традиційних методів лікування (видалення зубних відкладень і чистка ясенних кишень) з короткочасним курсом місцевих і пероральних (приймаються всередину) антибіотиків знижує необхідність хірургічного втручання і видалення зубів на 88%. Тому, помітивши найменші ознаки нездорового вигляду ясен, не зволікайте з візитом до кабінету стоматолога.

Пам’ятайте, що навіть якщо на вигляд зуби виглядають здоровими, то це не говорить про те, що захворювання ясен відсутні. Будьте уважні і при виникненні будь-якої проблеми з яснами або зубами (чутливість, набряклість, болючість, кровоточивість і ін.), Негайно звертайтеся за консультацією до стоматолога, який адекватно оцінить всю серйозність проблеми, яка виникла.

Посміхайтеся впевнено!